Радіорозвідка та БПЛА країни окупанта: короткий огляд

Давно не писав про РЕР РФ. У нас достатньо зв’язківців, а по цiй темi фахівців мало. Ці прості знання, рятують життя піхоті, тому розповідайте нашим хлопцям.

Радіорозвідка та БПЛА противника може точно “змалювати” всі наші базові станції мобільного зв’язку та всі радіоретранслятори DMR вздовж лінії фронту. А “арта” в межах 20 км. все це знищить буквально за день.

Це не робиться противником тільки тому, що це їм ВИГІДНО. Тож не варто розслаблятися. Вони розуміють, що роблять. Але й ми маємо розуміти як протидіяти.

Поки працюють нашi “вишки” мобільного зв’язку, вони моніторять активність щодо них, активність об’єктивно говорить про наші дії. Готуємо ми щось, чи ні. Мобільний зв’язок дозволяє також відстежувати положення наших військових по фронтах. Якщо на базах орператора працює 2G GSM, то вони можуть слухати і розмови. За перехопленням 3G я чув у світі одна країна має напрацювання, але сподіваюся у РФ їх ​​немає. LTE точно немає. Плюс поки що бійці носять телефони, вони можуть комплексом “Леєр-3” ловити позиції наших військових на сотню кілометрів. Але про це я розповім окремим постом.

Така сама ситуація з ретрансляторами для DMR радіостанції Motorola. Навіть якщо мова шифрується алгоритмом AES 256, то ID радіостанції передаються відкрито і противник може оцінити скільки військових розташовано поруч і користуються ретранслятором. Може судити по радіо активності, що відбувається. Може пеленгувати бійців з раціями і найголовніше, у найважливіший момент для ЗСУ вонi ПОЛОЖАТЬ РЕБом наші ретранслятори. Зробити це легко, і це буде неприємним ударом. Так було у Сєвєродонецьку та в Лисичанську.

Резюмую: все, що у нас відбувається по зв’язку, нам частково дозволяють навмисне робити.

Тепер кілька слів, що робити.

 1. Не дублювати активність наших частин активністю в ефірі. Навіть якщо готується, щось важливе до кінця зберігайте звичайний темп переговорів.

 2. Зв’язківці не повинні спиратися при побудовi мережі тільки на ретранслятори. Готуйтеся, що їх у важливу мить не буде. Є й інші поради на цю тему, але у ФБ їх не озвучу.

 3. Найголовніше. РЕР не дає цілевказівки “арте” по одному дрону, одній рації, одному телефону. Завдання РЕР виявляти скупчення техніки та особового складу, фіксувати постійні місця запуску дронів. Тому просто “розмазуйте” всю активність, що випромінюється в ефір, по місцевості. Не говоріть в одному місці відразу по десятку радіостанції. Якщо користуйтеся телефоном, не користуйтеся всі разом. Літайте дроном по одному, та з різних місць.

 4. Якщо у Вас немає адресних дзвінків, поставте на всіх DMR раціях один ID

 5. Телефонуйте та пишіть через месенджери по одному роутеру із зовнішньою антеною. Це РЕР бачить, як одну «людину».

 6. На нулі вже майже не зустрічаю людей із включеними телефонами. Усі в режимі “польоту”. Життя навчило. А ось варто відійти 5-10 км, все вже із мобілками. А 15-20 то взагалі ніхто не «парится». Це психологія людини. Але не будуйте ілюзій, противник, все це може відстежувати в глибину фронту на 15-30 км, навіть без Леєр-3.

 7. Знаючи, що вони моніторять нас. Вигадуйте, як їх перегравати і вводити в оману на основі моєї інформації.

 8. Шукайте антени пеленгаторів і «валіть» їх як пріоритетні цілі. Вони всі виглядають як на моєму фото. РФ часто ставлять їх на дахи будинків. Люстра з вертикальними паличками по колу.

Багато хто запитує, як точно РЕР обчислює координати. Точність пеленгу за азимутом 1-3 градуси ( в залежності від комплексу). Це приблизно так:

 • 1 км 20-50 метрів
 • 2 км 40-70 метрів
 • 3 км 50-100 метрів
 • 4 км 70-150 метрів
 • 5 км 90-200 метрів
 • 10 км 200-400 метрів
 • 20 км 400-800 метрів

РЕР не стоїть прямо на нулі, зазвичай завжди кілька кілометрів углиб. Тому рахуйте самі, як точно Вас можуть “накрити”.

Оригінальний пост на Facebook