Моніторинг і ловля метеозондів

Загальна інформація

  • 1.

    Чи запускають їх повторно?

    Ще в старі часи радіозонди були важкими, складними і дорогими. Погодні організації часто намагалися їх відновити, або на них була наклейка, яка писала щось на зразок: Якщо ви надішлете його назад, ми дамо вам гроші. Ті повернуті зонди були відправлені назад у компанію, відремонтовані, відкалібровані, а потім знову запущені. На сьогодні це просто не вигідно економічно, електроніка дешева у виробництві, єдиною справжньою вартісною частиною сьогоднішнього радіозонда є датчик, інші речі досить стандартні та примітивні. Отже вони не потрібні після приземлення.

    Вони просто того не варті, радіозонд коштує близько 200-300 євро, далі потрібні аеростат і газ водень, щоб наповнити його, крім того, маленький парашут (деякі станції це не використовують) загалом один запуск коштує близько 350-500 євро із звичайним зондом, таким як rs41 або rs92.

    Парашут, аеростат та газ не можуть бути використані повторно, очевидно, сам зонд може бути зламаний. , навіть якщо цього не потрібно було б відкалібрувати та очистити, тоді вам також доведеться заплатити корабель від і до виробника … це просто божевілля, це найдешевший спосіб просто придбати нові з гарантованою точністю вимірювання.

  • 2.

    Чи складно їх найти?
    Відправитись зразу за ними автомобілем по всій країні для збору не можливо. Зазвичай Ви не можете збирати радізонди, які перестали передавати (як правило у них штучно обмежений час передачі на близько 8 годин, а також обмежений ресурс заряду батареї), можливо коли він приземляється на велике рівне поле, і ви можете помітити його в біноклі то ще так, але, звичайно вони приземляються на горбисту місцевість, ліс, хащі. болото, будинки тощо.
    Станції моніторингу втрачають сигнал на висоті 200-2500 м, це залежить від відстані та регіону, але можна точно сказати, що неможливо розрахувати, що робить радіозонд за останні 2000 м, що спускається до Землі, якщо є завихристі приземні вітри, вони можуть відлетіти на кілометри (!) від передбачуваної точки посадки, тому неможливо передбачити точку приземлення настільки точно, як це було б потрібно для збору зонда через кілька днів після.
    Тому у вас є обмежений проміжок часу в декілька годин щоб приїхати в зону орієнтовного приземлення, та по гарячих слідах відстежити її по радіомаяку. Тоді вам потрібен портативний радіоприймач та спрямована антена для пошуку зонда, це може зайняти години, якщо вам не пощастило з місцевістю або якщо у вас є відбиття через скелі або дерева. Але навіть якщо ви можете локалізувати зонд візуально, він може бути високо на дереві або десь ще, де він недосяжний і це буде невезіння.
    Є зонди, які просто сідають на абсолютно недосяжну місцевість, ніхто не ризикуватиме своїм життям, щоб зібрати зонд, який приземлився на льодовик посеред лавинного шляху, навіть влітку, небезпечно виходити за межі доріжки, ви постійно працюєте проти часу автономної роботи.

  • 3.

    так чи є користь від них?
    Але є винятки. Наприклад, ви отримуєте 30 євро, якщо повторно надіслали озоновий зонд німецькому бюро погоди (DWD), цей озоновий датчик можна прикріпити до радіозонда, тоді вони відправляються як один зонд, у них є окремі батареї, але датчик підключений до радіозонда за допомогою кабелю, щоб відправити зібрані дані по радіозонду :)
    Є деякі інші зовнішні датчики, такі як аерозоль, радіоактивність, УФ-світло, точка роси тощо. Вони дорогі, і вони хочуть повернути їх, якщо ви знайдете зонд із таким датчиком.
    Крім того згадані вище RS41 від Vaisala та подібні мають на собі мікроконтролер, який можна перепрограмувати, готовий радіопередавач, GPS модуль та датчики, які за наявності достатніх навиків, інструментів можна еперпрограмувати під свої задачі. Радіоматори можуть міняти робочу частоту на іншу, а також режим роботи. Використовувати їх як радіомаяки, в іграх полювання на лисиць, дослідницьких та просвітницьких цілях тощо.

  • В даний час ці зонди використовуються в північній / західній Європі: RS41 від Vaisala (поточний стандартний зонд в Європі з 2017-2018 рр. RS92 від Vaisala (стандартний зонд від 2004-2017 рр.)
    DFM09 від Graw (часто використовується німецькими військовими та університети)
    DFM06 від Graw (старша модель, часто використовується німецькими військовими та університетами)
    PS15 від Graw (дешевший, так званий, "Pilotsonde" не має датчика, лише GPS для вимірювання вітру)
    MRS-SRS-C34 від Meteolabor (рідкісний sonde, іноді використовується у Швейцарії)
    SRS-C50 від Meteolabor (також досить рідкісний, іноді його можна побачити в Німеччині)
    M2K2 від Meteomodem (часто використовується у Франції)

  • 4. Що потрібно, щоб знайти його?

    Час і нерви

    SDR або приймач з пакетним аудіовиходом (нефільтрований звук для цифрового декодування)

    Sondemonitor або якийсь інший декодер

    Ручний сканер з 403 МГц антеною Yagi

    Атенюатори для пошуку поблизу

    Інтернет-сайти відстеження, такі як Wetterson.de чи https://radiosondy.info

    Загальний інформаційний сайт http://radiosonde.eu
  • [[1],[19,23]]

    Я уже більше року займаюсь полюванням на метеозонди, і за цей час було витрачено гроші на 2 одноплатника orange zero (один згорів через рік, причому вкрай невчасно). було зроблено 5-7 виїздів на кілька десятків км, перші з них були безрезультатні. потрачено як згадував вище багато часу і нервів :smiley:

    Нарешті на днях мені вдалося віднайти два зонди в радіусі 25км від мого QTH. Ще міг би бути і третій, який впав прямо на новий рік подаруночком, але напередодні у мене згорів оранж і остання відома висота зонда кілька кілометрів. з такої висоти п’тяно посадки ну величезне капець може бути.

    Пошук на місцевості вкрай важкий. на два підібрані зонди я виїжджав двічі, я знав місце посадки з точністю 100-150 метрів, але не зміг знайти зонди зразу. то сніг заважав, то рельєф, то в поле в болото не залізеш. маленька ямка чи горб і ти уже не бачиш зонд. що уже казати про ліс, чи кущі де взагалі анріал. те ж саме якщо впало в село… В моєму випадку зонди прилітають з бресту, їх запускають більше ніж в 4 рази рідше і менше ніж у Європі, так ще і чисто по ночах (я не можу оперативно виїжджати на перехват зонда в реальному часі). Крім того північні вітри дують тільки в зимові місяці, і то кілька днів на рік, так щоб задувало до мене. Їхати за 50-100 км від будинку я звичайно ж не буду. надто дороге задоволення. Отож, що далі?

    Зонд RS-41 досить сучасний і функціональний прилад, на борту якого є термодатчик з платиновим резистором. Думаю драгмета там мізер, але по точності і швидкодії датчик феноменальний. Частота (швидкість) оновлення даних на рівні долі секунд. Я тримав зонд надворі, потім через вікно повертав у будинок і температура миттєво змінювалась від +3 до +21. Інерційності немає. Дуже точний та стабільний датчик. Те ж саме з датчиком вологості. Працює швидко та точно. Ці давачі можна використовувати як опорні для калібрування чи перевірки домашніх приладів, дешевої китайщини тощо. Звичайно датчик сам по собі не працюватиме, його можна використати тільки в складі зонда. Зонд після вставляння нових батарейок працює знову скільки завгодно разів.

    Його можна вмикати і вимикати, запустити в небо ще раз, використовувати як GPS трекер тощо.

    Доречі щодо трекера. є альтернативні прошивки, де ви прошиваєте бортовий STM32 на радіоаматорську прошивку. яка пуляє пакети в APRS, RTTY та набиває CW код. усе це відповідно конфігуриться під свої задачі і може працювати як разом так і окремо. Один з двох зондів я перешив, і, здається, він працює. У мене немає гейта на 432,500 але пакети йдуть і йдуть справно і такі як належить.

    Отже для початку можна вивчити кілька проєктів на гітхабі

    https://github.com/happysat/Vaisala-RS-41-SGP-Modification/

    За цим посиланням доступна сукупна інформація, з неї йдуть посилання на прошивки та додаткову інфу. Не буду тут усе передруковувати, просто підіть туди для початку.

    Ось така от корона над моєю головою зараз



    Це те що моя станція відслідкувала останні місяці. Це лише мала частина, в минулому році був і Гомель і Мінськ! Це дуже далеко від мене.

    Безумовно я радий такому черговому хобі. Це додає скілз на орієнтуванні на місцевості, плануванні евакуаційних операцій, роботі з картами та навігації, радіотехніці, охоті на лиса, програмуванні і т. п. І як мінімум веселим прогулянкам на свіжому повітрі.

    А як щодо України? Ми нажаль пішли по спадщині великого совка. У союзі баггато років тому не було GPS, нормальних мікроконтролерів та і взагалі толкової радіотехніки щоб випускати такі зонди. Але на той час була смекалка як з гавна і палок зробити щось робоче. Отже радянські зонди працювали по принципу радіолокації (от що вміли то вміли, не поспориш). Зонд запускався з радіотарктом на 1 транзисторі, судячи зі всього це схема “сверхгенератора” яка працює на прийом. Радіолокатор-тедоліт з антеною АФР подає короткий імпульс високої енергії на частоті 1600-1700 МГц, імпульс досягає зонда, і він на короткий час подає зворотній імпульс в режимі генерації уже. Зворотнє “ехо” ловить АФАР і вимірює час а отже і відстань до зонда, а антена міряє висоту та азимут, а отже умовні координати зонда. Точність такого вимірювання досить посередня, але достатня. Сам зонд кардинально простий і збирається на елементарній логіці. Найскладніше тут тедоліт, що цілком виправдано іграшковими зондами.

    Як я уже писав нажаль Україна продовжила цей напрям, і випускає все ті ж морально застарілі зонди, на розсипусі в буквальному сенсі, http://techprulad.lviv.ua/index.php/ua/vyhotovliaiem/aerolog-pril. в мережі можна найти огляди відео розбоки зондів ПАЗА. донедавна вони виглядали ну геть топорно як кажуть росіяни. Подекуди аж соромно.

    Нажаль такі зонди не можливо точно відслідкувати в домашніх умовах. Відповідно пошук на місцевості дуже складний і це реальна охота на лиса, що потребує спец приймача, спец антени і хороших навичок. На даний час це абсолютно нецікаво, більше того зонд сам по собі ніякої цінності не несе абсолютно. Там нічого цікавого, цінного, чи такого щоб використати повторно.

    Москалі уже почали частково переходити на тіж самі Vaisala. Сподіваюсь ми теж підем по єврокурсу і будемо відходити від застарілого метеообладнання. Напревеликий жаль метереологія в Україні вкрай у занедбаному стані. Я цікавлюся цією темою уже кілька років і усе справді дуже і дуже плачевно… Втім це уже інша історія.